راهنمای مافیا برای پوشاک مردانه

به اشراف حق استفاده از ابریشم و جواهرات داده میشد. نقشبرجستهها و مهرهای اولیه اعضای طبقه اشراف را با کلاههای

توسط مدیر سایت در 19 اردیبهشت 1402

به اشراف حق استفاده از ابریشم و جواهرات داده میشد. نقشبرجستهها و مهرهای اولیه اعضای طبقه اشراف را با کلاههای گنبدیشکل یا نوکتیز (کلاه) با نمادهایی (نشان) در کنار آن که اغلب با دیهیم بسته میشد، نشان داده میشوند. کلاه قرهقولی که از پوست قره قول ساخته میشد، و در اوایل سدهٔ بیستم در بین قشر تحصیلکرده افغان مرسوم بود، دیگر از مُد افتادهاست. بنیانگذار برند مشهور لاکوست یعنی رنه لاکوست در اوایل قرن بیستم میلادی پولوشرت ها را وارد بازار پوشاک و مد کرد. کُلُنجِه نیمتنهای است که روی پیراهن بلند میپوشند و در اورامان و کرد های جنوبی آن را «سوخمه» مینامند و از پارچهزری یا مخمل دوخته میشود. شیلوار: یکی از بخشهای اصلی لباس زنان کرد خراسان «شیلوار» است. پوشاک مردانه کرمانج های خراسان شمالی نیز شامل «عرق چین»، «که لاو» و «لچگ» بود که همانند پوشاک بانوان دارای رنگهای شاد و برگرفته از طبیعت بودند. پیش از ورود پارچه، کفشهای خارجی و سایر محصولات داخلی به کردستان، بیشتر پارچهها و نیز پایافزار مورد نیاز توسط بافندگان و دوزندگان محلی بافته و ساخته میشد. همچنین از ژاکت می توانید به عنوان لایه رویی لباس مورد نظر خود استفاده کنید. کُلکه: روسری یا دستاری است که به جای کلاه مورد استفاده زنان قرار میگیرد کلکه دارای رشته بلندی از ابریشم سیاه و سفید با ملیلهدوزی است.

در قرون وسطی مردم فقیر لباسهای سادهای برتن میکردند اما ثروتمندان از لباسهای دوخته شده از حریر و ابریشم مرغوب شرق استفاده میکردند؛ مثلاً ملکه الیزابت اول، سمبل مد در دوران خود بود. در بازنماییهای سده ۳ و ۴ میلادی پیراهن به شکل مربع در پایین ظاهر میشود. فرش با زیور آلات،متعلق به استان لوری،۱۹۷۲ میلادی. کمربند زنانه،از طلا و نقره اندود شده، متعلق به ارمنیان جاواختی و آخالکالاکی،۱۹۲۰ میلادی. البته این اسامی مطرح شده، تنها تعداد معدودی از انواع متفاوت پیراهن مردانه می باشند. پولوشرت یکی از انواع لباس های مردانه می باشد. این کلاه را به وسیلهٔ یک رشته طلا که لیره یا نیم پهلویهایی به آن می آویزندو از زیر چانه عبور میدهند، روی سر نگاه میدارند و دستمال را روی آن میبندند، رشتهای که کلاه را به آن صورت نگاه میدارد «قطاره» نام دارد و اغلب آنهایی که قدرت مالی بیشتری دارند از آن استفاده میکنند و در دو طرف، در محل اتصال ان با کلاه یک گل طلائی آویزان مینمایند.

پولوشرت ها گاهی با جیب و گاهی بدون جیب می باشند و از دو یا سه دکمه در یقه آن استفاده می شود. پولوشرت با یقه اسکی به تعریف بلوز نزدیک است البته گاهی به تی شرت نازک و آستین بلند هم بلوز گفته می شود. جواب در شکل ظاهری لباس نهفته است، لباسی بسته با آستین کوتاه که بی شباهت به (t) انگلیسی نیست. اگر روزانه با اصطلاحاتی همچون پیراهن آکسفورد دکمه دار، پیراهن مردانه مدل رسمی، پیراهن مردانه مدل کوبایی یقه دار، پیراهن مردانه جین، پیراهن مجلسی و پیراهن مردانه مدل آستین کوتاه، مواجه می شوید، تعجب نکنید، زیرا پیراهن یکی از انواع لباس های مردانه می باشد که می تواند جوابگوی هر نوع سلیقه و استایلی باشد. ملکی: نیمتنهای بدون یقه است که از پایین نیمتنه تا بالا به وسیله دکمه بسته میشود. اگر از پوشیدن یقه اسکی فراری هستید و مدام از اذیت شدن گردن و یقه گله مند می باشید، پلیور با یقه ایستاده که در آن یقه کوتاه تر می باشد، راهی برای حل این مشکل است. یکی دیگر از انواع لباس های مردانه که شاید اسم آن را کمتر شنیده باشید، سویشرت است.

کهوا:که عین کت مردانه کُردی است با این تفاوت که اولاً پارچه آن را رنگین انتخاب میکنند و ثانیاًخیلی کوتاهتر میدوزند؛ بطوریکه حداکثر تا کمآآنها پایین میآید و ان را کولیجه مینامند و نیز جیبهای کت مردانه در ان دیده نمیشود. کڵاو یا کلاه که از جنس مقوا و به شکل استوانهای کوتاه است که آن را با پولکهایی رنگین به صورت بسیار زیبایی تزیین منبع میکنند. رویه کاپشن باید از جنس نایلون یا پلی استر باشد تا بتواند در مقابل باد و آب از شما محافظت کند. آمیزشی از قومها و قبیلههای گوناگون در جغرافیای طبیعی متنوع افغانستان عمدتا در شهرهای کوچک، روستاها و خیمههای عشایری زندگی میکنند. برای اطمینان خاطر مشتریان، تیم پشتیبانی وب پوش شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 الی 17 آماده راهنمایی و پاسخگویی به سوالات شما مشتریان عزیز می باشند. فرنجی یا قوتهباڵ: یا «فرهجی» که ویژه مردان ناحیه اورامانات و برخی کردهای جنوبی (کرمانشاه و ایلام) است و از نمد ساخته و آماده میشود.

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن