نظر: لیتوانی استقلال هنوز هم جغجغه ولادیمیر پوتین

در مارس 11, 1990, لیتوانی شکست دور از اتحاد جماهیر شوروی. این رویداد آغاز شده است که مرگ اتحاد جماهیر شوروی هن

توسط PATRIS-FUN در 21 اسفند 1398

در مارس 11, 1990, لیتوانی شکست دور از اتحاد جماهیر شوروی. این رویداد آغاز شده است که مرگ اتحاد جماهیر شوروی هنوز هم میشکافد در درون کرملین می گوید: DW را کنستانتین Eggert.

حوادث در لیتوانی باعث اتحاد جماهیر شوروی را "black swan" لحظه و تنظیم کردن یک زنجیره ای از رویدادهای سرنوشت در حال حاضر مشکل شوروی سابق و حوزه نفوذ.

در آن روز در ماه مارس به تازگی انتخاب عالی اتحاد جماهیر شوروی از لیتوانیایی شوروی جمهوری سوسیالیستی تغییر نام داد و خود شورای عالی جمهوری لیتوانی و اعلام استقلال از اتحاد جماهیر شوروی. به طور دقیق آن را اعلام کرد مرمت مستقل لیتوانیایی دولت نزدیک به 50 سال پس از اولین لیتوانیایی جمهوری اشغال شد و ضمیمه توسط یوزف استالین در تابستان 1940.

اگر چه رسمی انحلال اتحاد جماهیر شوروی اتفاق رخ نداد تا 25 دسامبر سال 1991 که در روز در ماه مارس مشخص یک نقطه بدون بازگشت است و پس از آن نمی توانست جان سالم به در برد. به خصوص به طوری که حتی لیتوانیایی کمونیست ها رای دادند "آرى" عملا پایان دادن به حزب خود — و کرملین — کنترل بیش از 15 جمهوریهای تشکیل دهنده اتحاد جماهیر شوروی. در ماه مه دو دیگر جمهوری لتونی و استونی به دنبال کت و شلوار.

شوک به سیستم

DW's Konstantin Eggert

دویچه وله کنستانتین Eggert

اخبار از پایتخت ویلنیوس آمد و به عنوان یک شوک و ضربه شدید به رهبر حزب کمونیست میخائیل گورباچف. او در حال آماده شدن برای شرکت در کنگره نمایندگان مردم اتحاد جماهیر شوروی را فوق العاده و مجلس که منتخب او (unopposed) به عنوان اولین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی.

بیشتر بخوانید: لیتوانی 'محاکمه قرن' در برگیرندۀ گورباچف رهبر اتحاد جماهیر شوروی

ویتائوتاس Landsbergis بود که انتخاب رئیس مجلس و لیتوانی اقدام رئیس دولت در همان روز گفت: DW: "ما عجله ای برای بازگرداندن استقلال قبل از گورباچف انتخابات است. به عنوان رئیس جمهور او را به حال قدرت بیشتر به سرکوب 'یاغی' لیتوانیایی. ما می خواستیم برای ارائه به رهبری شوروی با یک عمل انجام شده است."

و آنها — احیای لیتوانیایی قانون اساسی از سال 1938 به مدت 30 دقیقه اجازه می دهد تا آنها را به اتخاذ یک قانون اساسی موقت برای یک دوره گذار است.

گورباچف بود که رئیس جمهور منتخب در مارس 15, دستور محاصره اقتصادی لیتوانی که موفق به شکستن آن را حل کنیم. مسکو فشار به اوج خود رسید در تلاش سربازان از محلی ارتش شوروی پادگان به طوفان به برج تلویزیونی در ویلنیوس و بیش از این شهرستان در 13 ژانویه سال 1991. سیزده لیتوانیایی کشته شدند اما جدید لیتوانیایی دولت جان سالم به در برده و همچنان در کنترل در نهایت به دست آوردن رسمیت شناختن رسمی توسط روسیه تحت سپس رئیس جمهور بوریس یلتسین.

بیشتر بخوانید: روسیه مخالفان پیدا کردن پناهگاه در لیتوانی

پوتین pouts

ولادیمیر پوتین نمی خواهد ارسال یک تبریک توجه به ویلنیوس به مناسبت سالگرد. تا کنون پس از الحاق کریمه از اوکراین در سال 2014 او درگیر شدید تلاش برای ماست مالی کردن تاریخ اتحاد جماهیر شوروی حتی در تاریک ترین آن دوره.

بیشتر بخوانید: لیتوانیایی جاسوسی مورد یاد دوران شوروی شیوه های

به عنوان بخشی از این بازنگری درایو پوتین پیشنهاد کرده است از جمله به قانون اساسی یک بند جدید که رسما روسیه را جانشین دولت اتحاد جماهیر شوروی. علاوه بر این یکی دیگر از بند آن را دولت تعهد برای مبارزه با "تحریف" تاریخ — یک تعبیری که بدان معنی است که هر چیزی را که خواستار به سوال افتخارات روسیه, اما به خصوص اتحاد جماهیر شوروی.

کرملین است به خصوص مشتاق به تجدید نظر همه چیز که مربوط به جنگ جهانی دوم و عواقب آن است. نه تنها آن را واگردانی به شوروی تبلیغات روایت است که اختلاط لیتوانی و لتونی و استونی به شوروی بود و داوطلبانه و به هیچ وجه یک الحاق. مسکو نیز به تصویر می کشد تمام لیتوانیایی به عنوان همدستان نازی ها و ضد شوروی پارتیزان که مبارزه اشغال تا اواخر دهه 1950 به عنوان "راهزنان" و "یهودی-قاتلان." امروز کشورهای بالتیک مارک به عنوان "روسیه هراسی مزدوران ناتو است."

Demonstrators outside the Russian embassy in Vilnius

حوادث در ویلنیوس و در کیف باقی می ماند یک خار در کنار کرملین

فقط به عنوان آن را با حوادث در کیف میدان در سال 2014 پوتین دستگاه تبلیغاتی می رود از راه خود را به ارائه رویدادهای مارس 1990 در ویلنیوس به عنوان یک "ناسیونالیست کودتا" پشتیبانی شده توسط کرملین چندساله جن — ایالات متحده است.

بیشتر بخوانید:ولادیمیر پوتین 'کریمه اثر اببس دور 5 سال در

رهبری روسیه به عمد نادیده می گیرد که نه تنها لیتوانیایی می خواهید به شکستن با اتحاد جماهیر شوروی خود را, اما آنها خیلی در یک حقوقی و قانون اساسی به شیوه ای — و نه "کودتا" "شورش" یا "فتنه." این آخرین نکته بسیار مهم است. پوتین رژیم نه تنها با استفاده از اتحاد جماهیر شوروی امپریالیستی نوستالژی به سیمان احساسات ضد غربی به عنوان مدرن روسیه غالب ایدئولوژی. آن را نیز تلاش برای منصرف کردن جامعه روسیه از گرفتن سرنوشت خود را به دست خود.

حوادث در ویلنیوس در سال 1990 (درست مثل کیف در سال 2014) مهم هستند — و ترسناک — برای کرملین از آنجا که هر دو آنها نشان داد که چگونه این می تواند انجام شود البته در روش های مختلف. مسکو حاکمان امروز به شدت در تلاش برای جلوگیری از یکی دیگر از "black swan" لحظه.tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im
آخرین مطالب