آجر نسوز + انواع و کاربرد آجر نسوز

امروزه از آجرهای نسوز برای محافظت از ساختمان در برابر سایش و یخ زدگی های مکرر استفاده می شود و می تواند در همه

توسط PATRIS-FUN در 16 تیر 1400

امروزه از آجرهای نسوز برای محافظت از ساختمان در برابر سایش و یخ زدگی های مکرر استفاده می شود و می تواند در همه شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار گیرد.

آجرهای نسوز مورد استقبال گسترده سازندگان و معماران قرار گرفته است ، زیرا زیبایی ، کارایی و تنوع رنگی این محصول بسیار بهتر از آجرهای معمولی است. آجرهای نسوز کاربردهای مختلفی دارند از جمله پوشاندن دیواره داخلی کوره ها ، ساخت جدیدترین مدل های کباب پز ، محوطه سازی ، نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی. این مدل آجری با تمام شرایط آب و هوایی سازگار است.

برای محافظت از ساختمان و افزایش عمر آن در برابر شرایط آب و هوایی ، سایش ، گرما و یخ زدگی ، استفاده از آجر نسوز توسط سازندگان و معماران توصیه می شود. با آجر ساحل یک همراه باشید.

انواع آجر نسوز

آجرهای آلومینیوم

ادعا می شود که طیف گسترده ای از آجرهای نسوز حاوی 45 تا 99 اکسید آلومینیوم (Al2O3) است. این آجرها نسوز از مخلوط کائولن ، بوکسیت و کوراندوم ساخته شده اند که حاوی بیش از 70٪ آلومینیوم است. دمای پخت این آجرها در حدود 1200 تا 1800 درجه سانتیگراد است. از این نوع آجرها برای پوشاندن دیواره داخلی کوره ها برای ذوب فولاد استفاده می شود. به دلیل مقاومت این آجرها در برابر مواد قلیایی ، از آنها به عنوان روکش دیواره داخلی سیمان و کوره های شیشه نیز استفاده می شود.

 آجر نسوز ساخته شده از سیلیس

بیشتر این آجرها از خاک سیلیکون ساخته شده اند که به کوارتزیت معروف هستند. کوارتزیت حاوی 95٪ SiO2 و به میزان کمتری Al2O3 ، Fe2O3 ، Ti2O ، K2O و Na2O است. آجر نسوز ساخته شده از سیلیس در گذشته برای پوشاندن دیواره داخلی کوره های فولادی استفاده می شده است. با این حال ، به دلیل هدایت حرارتی بالا و نفوذ ناپذیری گاز ، امروزه به طور عمده برای پوشاندن دیواره داخلی کوره های خمیر شیشه در کارخانه های شیشه سازی ، کوره های کک گاز و کوره های سرامیکی استفاده می شود.

 آجر نسوز مخصوص

آجر نسوز مخصوص یا ویژه نوع خاصی از آجرهای نسوز هستند که کاربرد خاصی در صنعت دارند. این آجرها از اتصالات فلزی میانی ساخته شده اند. آجرهای رایج در این گروه عبارتند از:

 آجرهای نسوز با اکسید کروم - کوروندوم

جالب است بدانید ذوب آهن برای سایت بخش داخلی کوره بلند خود از از این نوع آجر نسوز استفاده می کند. این آجرها حاوی 5 تا 10٪ اکسید کروم I و II و 90 تا 95٪ آلومینا (Al2O3) هستند و در برابر بازها مقاوم هستند. از این نوع آجر نسوز برای ساخت فضای داخلی کوره بلند استفاده می شود.

آجر نسوز زیرکونیوم

این آجر نسوز با افزودن مقدار کمی آلومینیوم به کوارتز از سولفات زیرکونیوم طبیعی ساخته شده است. این ماده عمدتا در تولید کوره های ذوب آلومینیوم ، کوره های شیشه مذاب و کوره های با درجه حرارت بالا استفاده می شود.

با ذوب شدن سولفات زیرکونیوم با آهک ، ناخالصی های آن با سیلیکات کلسیم جدا شده و Zr2O خالص (اکسید زیرکونیوم) بدست می آید. Zr2O مقاومت حرارتی بالایی دارد ، به همین دلیل از آن در تولید کارخانه های متالورژی در صنعت فولاد و در راکتورهای هسته ای به عنوان بازتابنده نوترون استفاده می شود.

 آجر نسوز اکسید کروم

آجر نسوز اکسید کروم 95٪ Cr2O3  دارد . برای تهیه آجر نسوز اکسید کروم از Cr2O3 سنتزی استفاده شده است. از این نوع آجر در صنعت شیشه استفاده می شود.

 آجر نسوز قلیایی

آجر نسوز قلیایی حاوی (SiO2) اکسید سیلیسیم و اکسید منیزیم (MgO) هستند. برای بدست آوردن اکسید منیزیم ، کربنات منیزیم طبیعی (منیزیت) یا دولومیت تا دمای بین 550 تا 1800 درجه سانتی گراد گرم می شود.

از این آجر نسوز قلیایی برای پوشاندن دیواره داخلی کوره های بازیافت فولاد ، کوره های دوار در کارخانه های سیمان و در قسمت های بالایی کوره های ذوب شیشه و صنایع فلزات غیر آهنی استفاده می شود .

 آجر جوش

این آجر با خاکی که در دمای بیش از هزار درجه مخلوط نشود پخته می شود و مدت طولانی تری در اجاق گاز نگهداری می شود تا دانه های خاک عرق کرده و بهم بچسبند و آجر به یک قطعه تبدیل شود. این آجر نباید در گرمای کوره مخلوط شود و اختلاف بین درجه تعریق و ورز دادن خاک آجر در حال جوش زیاد باشد. برای کمتر عرق کردن آجر از آن برای تهیه ملین استفاده می شود که عمدتا اکسید آهن است. اکسید آهن علاوه بر اینکه قابل اشتعال است ، رنگ آجر جوش داده شده را که در دمای 1000 تا 1200 درجه پخته می شود ، از قرمز به سیاه تبدیل می کند.

رنگ آجرهای جوش به دلیل کم بودن اکسید آهن و فراوانی آهک و بازها است. این آجر باید سخت ، لاشه ، شکننده ، ترک خورده ، ترک خورده و لب پر نشود ، کمتر فرسوده ، خشن و محل فرسوده باقی بماند تا ناهموار باشد ، سطح شکسته آن شیشه ای ، دانه ای نباشد و کاملاً مقاوم باشد به اشیا chemical یخ زده و شیمیایی. مقاومت فشاری آجرهای جوشکاری نباید از 35N / mm2 کمتر باشد. آجرهای ساختمانی جوش خورده نباید بیش از 6٪ و آجرهای فرش بیش از 4٪ وزن جذب کنند. وزن مخصوص آجرهای جوشکاری باید بیش از 1.9 باشد. آجر جوش شده که برای تخمگذار کف در پیاده روها و پیاده روها استفاده می شود باید از مقاومت بالایی در برابر ضربه برخوردار باشند. باید خیلی کم پوشیده شود ، خشن باشد و بعد از سایش نیز ناهموار باشد. از آجرهای جوش برای پوشاندن دیواره تونل ها و ناودان ها نیز استفاده می شود.

کاربرد آجرهای نسوز

استفاده از آجرهای نسوز علاوه بر ساخت و ساز ، مانند نمای ساختمان و شومینه ، در صنایع بزرگ مانند صنایع فولاد و سیمان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل عدم تغییر شکل فیزیکی و عایق بندی بسیار خوب ، این مواد در داخل کوره های قوس الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر صنعت فولاد ، استفاده از این مواد در کوره های سیمان نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.