در یک تور دیپلماتیک نیروی اسرائیل برتر گفت: سودان رهبر موافقت کرده است تا نسبت به عادی سازی روابط. کارشناسان در توصیف این گرم شدن به عنوان یک “مثبت توسعه جهانی” اما به دیگران شک و تردید باقی می ماند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با ارسال امواج شوک در سراسر منطقه زمانی خود را اعلام کرد که در روز دوشنبه که در سودان بود “توافق برای شروع همکاری منجر به عادی سازی روابط بین دو کشور.”

سودان یک کشور آفریقایی است که آشکارا در برابر اسرائیل برای دهه دستخوش قابل توجهی تغییر سیاسی از فردی گری از دیرین دیکتاتور عمر البشیر از تظاهرات مردمی در سال گذشته است.

یک شورای انتقالی متشکل از مقامات نظامی و غیر نظامی در حال حاضر در حال اجرا در این کشور تا سال 2022 و رهبر آن به نظر می رسد آماده به جبران. نتانیاهو زمان جلسه خود را در اوگاندا با سرهنگ ژنرال عبد فتاح البرهان و گفت: این نقطه عطفی برای دو کشور.

نتانیاهو “معتقد است که سودان به رهبری جدید در جهت مثبت,” او گفت. “رئیس حاکمیت شورای سودان … مشتاق خود را برای کمک به کشور مدرن با در نظر گرفتن آن را از انزوا و قرار دادن آن بر روی نقشه.”

ادامه مطلب: سودان توطئه راه به سوی دموکراسی

‘مثبت توسعه جهانی’

از لحاظ تاریخی سودان را حفظ کرده است سیاست های تهاجمی علیه دولت اسرائیل از زمان آغاز آن. در پی 1967 شش روز جنگ میان اسرائیل و کشورهای عربی سران هشت کشور صادر خارطوم قطعنامه ای که آشکار رد تلاش های صلح.

در این سند تصریح شده است که کشورهای عربی از جمله مصر و اردن و سودان را به طور مشترک در مخالفت با اسرائیل بیان کرد: “بدون صلح با اسرائیل بدون به رسمیت شناختن اسرائیل, هیچ مذاکرات با آن است.” اما چند دهه بعد که اعلام شده است به طور پیوسته از دست دادن درخواست تجدید نظر خود را.

Yaakov Katz, editor-in-chief از اورشلیم پستگفت: DW که سیگنالینگ ممکن است اسرائیل-سودان روابط به شکل بخشی از یک “اساسی” فرآیند اتفاق می افتد در منطقه: “عادی سازی روابط بین اسرائیل و کشورهای عربی.”

“این یکی از اصول چه اسرائیل شده است در تلاش برای رسیدن به بدو 71 سال پیش در” کاتز گفت. “اسرائیل انجام داده است که با موفقیت با مصر و اردن رخ داده و ما می دانیم که وجود دارد مقدار زیادی از پشت صحنه روابط با کشورهای خلیج فارس.”

“این فقط یک مثال از اینکه چگونه در نهایت اسرائیل می تواند در ایجاد این روابط و همراه با عرب و کشورهای مسلمان. که مثبت جهانی توسعه است.”

ادامه مطلب: اسرائیل و عربستان سعودی: جدید بهترین دوستان است در این میانه ؟

چالش ها در افق

اما مخالفت با چنین تلاش های دیپلماتیک باقی مانده است به ویژه در میان فلسطینی ها است. جانباز فلسطینی دیپلمات صائب صائب عریقات گفت: این نشست بین نتانیاهو و البرهان بود “چاقو در پشت ملت فلسطین و انحراف از اجماع.”

در سودان نیروهای آزادی و تغییر — یک اتحاد گروه های جامعه مدنی در سودان مسئول انتصاب سمت های غیر نظامی از دولت انتقالی — همچنین تولید برخی از منتقدان به ایده ایجاد روابط حسنه.

Protesters hold placards during a protest against meeting of Sudan's Sovereign Council Head Abdel-Fattah al-Burhan and Prime Minister of Israel Benjamin Netanyahu in Uganda

سودان معترضان با انتقاد از دیدار رهبر کشور و نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو

“اسرائیل مخفیانه کار به پاره کردن سودان” گفت: Al-الطيب Al-عباس رهبر در نیروهای آزادی و تغییر که سران سودان کانون. “این اجازه می دهد ثبات را نگه دارید. آن را به حال یک نقش در همه جنگ ها در سودان از جمله در دارفور Nuba کوه و نیل آبی.”

“آن را حتی تا به حال یک نقش پیشرو در تجزیه سودان جنوبی گفت:” DW ظاهرا اشاره به تاریخی پیوند بین اسرائیل و اشخاص و حامیان نوظهور استقلال کشور از سودان.

ادامه مطلب: یهودی ستیزی: اسرائیلی ها می خواهند عمل نه حرف

با توجه به این که نوع مخالفت روشن است که دیپلماتیک گرم شدن چهره همه اما برخی از آینده است. “رفتن به جلو چالش خواهد بود در حصول اطمینان از خارطوم دولت به شرح زیر از طریق و ایجاد روابط حسنه است نه تضعیف بیشتر عناصر افراطی وجود دارد گفت:” یوجین Kontorovich مدیر بین الملل در خاورمیانه مرکز در دانشگاه جرج میسون Scalia مدرسه قانون است.

“خارطوم شد و تا جایی که جهان عرب را رد کرد اسرائیل” Kontorovich گفت: DW. “در حال حاضر از آن جایی که از آنها رد rejectionism.”

هر شب DW ویراستاران ارسال یک انتخاب از روز را سخت خبر و با کیفیت از ویژگی های روزنامه نگاری. شما می توانید ثبت نام برای دریافت آن به طور مستقیم در اینجا.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

ایندکسر