نپال عمل تعادل ظریف بین چین و هند

روابط بین چین و نپال شده اند در شکوفایی به خصوص وقتی که می آید به سرمایه گذاری و منطقه ای اتصال. اما پکن در حال رشد و نفوذ در هیمالیا کشور دامن زده نگرانی در هند.

به کاتماندو, پست,انگلیسی-زبان روزنامه در نپال ژولیده چینی پر در ماه فوریه هنگامی که آن را به چاپ مقاله در انتقاد پکن دست زدن به COVID-19 شیوع ویروس. مقاله سرزنش چین استبدادی نظام سیاسی برای کمک به گسترش ویروس و تبدیل آن به یک بیماری همه گیر.

به سفارت چین در نپال در امان زمان کمی در قرار دادن یک بیانیه در محکومیت کاتماندو پست برای خود داغدار سرمقاله. سفارت تهدید به اقدام علیه این روزنامه و به طور خاص Anup canadian army آن editor-in-chief, برای بودن “مغرضانه در چین و مسائل مرتبط.”

چین با پاسخ تند به سمت نپالی روزنامه آمد و در زمانی که پکن تا حد زیادی ramped تا سرمایه گذاری خود را در نپال. به کاتماندو پست ادعا کرده است که چینی کمک به نپال می آید با “رشته های متصل.”

Kapil Shrestha استاد علوم سیاسی در Tribhuwan دانشگاه در کاتماندو توافق با کاغذ را مشاهده کنید. “هشدار تفسیر سفارت بیانیه به عنوان یک بی جا دخالت در حاکمیت نپال. آن را یک عمل تهدید به حدی است که آن را blackmails نپال” Shrestha گفت: DW.

پکن در حال رشد نفوذ

در سال مالی جاری بیش از 90 درصد از سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در نپال است از چین است. پکن متعهد حدود 500 میلیون دلار (€436.9 میلیون دلار) کمک مالی به نپال, در ماه اکتبر سال گذشته زمانی که رئیس جمهور چین در بازدید از هیمالیا کشور است.

چین در حال حاضر پمپ میلیون یوان به زیرساخت ها و پروژه های برق آبی در نپال. هر دو کشور تا کنون نزدیک روابط بازرگانی و نپال امضا کرده است و برای کمربند و جاده ابتکار (BRI) به پکن-led غول پیکر زیرساخت برنامه ای است که شامل ساختمان و ارتقاء حمل و نقل و تجاری لینک کلیک کنید.

“چین افزایش قدرت و به دنبال آن است به پروژه قدرت خود را در درجه اول از طریق سرمایه گذاری. چین های رفاه خود را با کشورهای کوچکتر مانند نپال و این کشورها در حال تلاش برای به حداکثر رساندن مزایای از چین” K. Yhome ارشد همکار با ناظر بنیاد تحقیقات دهلی-بر اساس اتاق فکر گفت: DW.

اما با سرمایه گذاری های بزرگ می آید تاثیر بزرگ به خصوص اگر سرمایه گذار چین است. نپال که اقتصاد متکی به طور قابل توجهی در تجارت رو به رشد کسری تجاری با چین است. این به پکن اهرم بیش از نپال, ناظران می گویند.

Akhilesh Upadhyay یک کاتماندو-بر اساس روزنامه نگار که به شرح زیر نپال-چین روابط معتقد است که نپال و چین رابطه صرفا اقتصادی است. “نپال است با بهره گیری از قوی روابط تجاری با چین است. ما باید در نپال-چین تجارت و سرمایه گذاری به عنوان یک وضعیت برنده-برنده برای هر دو کشور” گفت: DW.

برای نپال ارتباط با چین بوده است و پربار. هیمالیا ملت views چین به عنوان یک وزنه به هند که دارای یک خار رابطه با نپال.

نپال و تبت و مسیرهای تجاری

برای چند دهه, نپال شده است وابسته به بنادر هند برای تجارت با دو سوم از کالا و از نپال عبور از آنها. در تلاش برای کاهش این اعتماد کاتماندو امضا حمل و نقل پروتکل با پکن در سال گذشته است.

این پروتکل که به اجرا در تاریخ 1 فوریه به نپال دسترسی به چهار بنادر و سه پورت های زمین در چین است. پروتکل امضا شد تنها چند ماه پس از هند برداشته محاصره در تامین اقلام ضروری مانند سوخت و دارو به نپال. هند تا به حال تحمیل محاصره هواداران حاضر به اصلاح قانون اساسی آن.

حمل و نقل پروتکل که به کاهش زمان صرف شده بر آوردن کالا به نپال شده است ملاقات با واکنش های مختلفی در کشور است. “جدید حمل و نقل پروتکل می دهد نپال جایگزین برای استفاده از چین بنادر و اگر وجود دارد هر گونه درگیری با هند است. حمل و نقل پروتکل نیز دیده می شود به عنوان یک دستاورد سیاسی برای دولت” Prakash Bhattarai سابق آسیا و جهانی همکار در دانشگاه هنگ کنگ گفت: DW.

اما مرز میان نپال و چین است که انتظار می رود برای تبدیل شدن به بیشتر متخلخل با توافق. این مسئله برای تبتیها که سعی کنید برای فرار از چین وارد نپال می گویند کارشناسان.

چین همواره تحت فشار قرار دادند نپال به افزایش نظارت بر مرز خود را. بر اساس یک سند محرمانه منتشر شده توسط ویکی لیکس در سال 2010 پکن خواستار آن شدند که کاتماندو تقویت نیروهای مرزی. در این سند همچنین اعلام کرد که چین می خواهد پاداش نپالی نیروهای اگر آنها بیش از تبتی در حال فرار در سراسر مرز.

نپال در حال حاضر به امضا چندین توافقنامه های امنیتی با چین و operationalized امنیت مرزی همکاری در طی چند سال. هیمالیا کشور نیز تأیید تعهد خود را به “یک چین اصل” تصدیق کرد که تبت چین داخلی موضوع است. بعلاوه نپال وعده داده است که اجازه نمی دهد هر گونه ضد چین فعالیت در خاک خود.

“نپالی دولت قطعا نمی خواهید تبت به موضوع با چین است. این را می توان از سویفت سرکوب تظاهرات توسط تبتی در نپال در طول بازی های المپیک 2008 پکن. آنها را به انجام بهترین خود را برای کنترل جمعیت تبت در نپال” کریستوف Iwanek سر از آسیا مرکز تحقیقات در جنگ مطالعات دانشگاه در لهستان گفت: DW.

نپال هنوز به دیدن یک تاثیر سیاسی دخالت از چین اما سیاست های آن در حال حاضر veering نسبت به مماشات چین تحلیلگران می گویند. این مشکل جادوها برای چین منتقدان در کشور و بیش از 20 ، 000 تبتی زندگی وجود دارد.

منافع هند در برابر چین

دهلی نو گرفته شده توجه داشته باشید از چین به طور پیوسته در حال رشد و نفوذ در نپال. به عنوان بخشی از هند “محله-اولین” سیاست دهلی نو است پله تا سیاسی و اقتصادی و حتی نظامی در تعامل با همسایگان خود است.

اما هند عقب چین وقتی که می آید به توسعه و گسترش تجارت و سرمایه گذاری لینک با شرکای منطقه ای آن به ویژه با نپال.

“چین و نپال را مستقیم به اینترنت در حال حاضر به این معنی که نپال دیگر به وابسته به هند برای اینترنت. قبل از آن هند از لحاظ نظری تا به حال از این ظرفیت برای قطع خدمات به نپال. که دیگر ممکن است به عنوان چین تاسیس شده است یک ارتباط مستقیم با نپال با وجود این مانع از هیمالیا” Iwanek گفت: DW.

منطقه ای که در آن هند همچنان دست بالا را دارند بیش از چین است حضور خود را در نپال فرهنگ و زبان و زندگی اجتماعی است.

عدم ماندارین زبان تسلط در نپال ذکر شده توسط برخی از کارشناسان به عنوان یک مانع به عمیق تر شدن چین و نپال روابط. اما چین به نظر می رسد مجموعه ای برای کاهش این سد است. برخی از مدارس خصوصی در نپال گزارش توافق را ماندارین اجباری موضوع در کلاس در بازگشت به چین جای پای حقوق برای معلم زبان.

“چین است که به آرامی در حال افزایش آن سیاسی و فرهنگی به نپال. در حال حاضر وجود دارد یک رابطه بین حزب کمونیست چین و حزب کمونیست نپال. چین نیز در حال رشد خود را نرم و نفوذ در نپال از طریق چین مراکز مطالعه و کسب و کار” Bhattarai گفت: DW.

نپال موقعیت منحصر به فرد به عنوان یک جغرافیای سیاسی بالانس بین هند و چین را متحد مهم برای هر دو کشور در آینده است. آیا نپال خم به سمت یک کشور و یا انتخاب به باقی می ماند عدم تعهد را تحت تاثیر قرار مسیر سیاسی و اجتماعی و اقتصادی رشد و توسعه است.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>