رئيس جمهور فرانسه متهم کرده است ترکیه از “نقض” در لیبی با ارسال کشتی های جنگی و جنگنده. قدرت های جهان حمایت مخالف احزاب لیبی موافقت کرده بود به ظریف در یک نشست در برلین در اوایل این ماه.

رئیس جمهور فرانسه امانوئل پاکسازی متهم کرده است ترکیه از نقض توافقنامه تاسیس در برلین نشست به مهار در لیبی درگیری با توقف دخالت خارجی گفت: ترکیه کشتی های جنگی و سوریه مبارزان وارد در شمال کشور آفریقایی است.

“در چند روز گذشته در چند روز گذشته! — ما شاهد ترکی کشتی همراه با سوریه مزدوران پس از رسیدن در لیبی خاک. این است که صریح و جدی نقض برلین موافقت نامه” گفت: پاکسازی در روز چهارشنبه پس از دیدار با نخست وزیر Kyriakos Mitsotakis در پاریس.

“حمله به لیبی حاکمیت”

دولت ترکیه اقدامات کاملا متناقض به آنچه که رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان متعهد شده بود تا در اجلاس برلین در اوایل این ماه پاکسازی تأکید کرد.

“این یک تخلف از کلمه داده شده است آن را حمله به حاکمیت لیبی و آن را حمله به امنیت اروپا و ساکنان ساحل. من می خواهم بگویم این یقین” او ادامه داد.

پاکسازی نظر می آیند یک هفته پس از به قدرت های جهانی حمایت های مخالف احزاب لیبی موافقت کرده بود به یک تحریم تسلیحاتی در یک کنفرانس به میزبانی آلمان است.

ادامه مطلب: چرا ترکیه در لیبی تعهد خشم کشورهای عربی

ترکیه را مقصر می داند فرانسه

در پاسخ به پاکسازی اتهامات ترکیه سرزنش فرانسه برای بی ثباتی در لیبی. “اصلی [بازیگر] مسئول مشکلات در لیبی پس از آغاز بحران اقتصادی در سال 2011 فرانسه است” گفت: وزیر همی Aksoy, در بیانیه ای.

Aksoy گفت: پاکسازی شد “تلاش برای تنظیم دستور کار با ادعای خیالی.”

گفته می شود ارتش ترکیه گفت: چهار ناوچه و یک سوخت گیری کشتی بودند واقع در خارج از لیبی در آبهای سرزمینی در مرکز دریای مدیترانه به منظور حمایت از عملیات ناتو در منطقه و انجام فعالیت های امنیتی برای مسیرهای تجارت دریایی.

ادامه مطلب: برلین لیبی کنفرانس: اولین گام به سمت صلح ؟

استراتژیک همکاری امنیتی

پس از دیدار با نخست وزیر Mitsotakis, پاکسازی همچنین اعلام کرد روز چهارشنبه استراتژیک همکاری امنیتی که شامل افزایش حضور نیروی دریایی فرانسه در یونان.

رئیس جمهوری فرانسه تصریح کرد که او با حمایت اعضای اتحادیه اروپا یونان و قبرس و ترکیه را محکوم کرد دخالت و تحریک با اشاره به حفاری گاز طبیعی ترکیه کشتی ها در قبرس منطقه انحصاری اقتصادی است.

ادامه مطلب: چه کسی خواهد شد نظارت بر لیبی آتش بس?

زودتر نقض

پس از اجلاس برلین در ژانویه 25, سازمان ملل متحد گفت که چندین کشور که جناح های رقیب در لیبی تا به حال نقض تحریم تسلیحاتی پس از توافق.

ماموریت سازمان ملل به لیبی (UNSMIL) گفت: هواپیماهای باری پر از پیشرفت سلاح های وسایل نقلیه زره پوش مشاوران و جنگجویان وارد شده بود در غرب و شرق لیبی فرودگاه که خطر “غوطه وری در کشور به یک تجدید و تشدید دور از مبارزه است.”

بیشتر بخوانید: آلمان خواستار لیبی همسایگان برای کمک به پیدا کردن راه حل

سازمان ملل متحد مورد حمایت دولت توافق ملی به رهبری Fayez Sarraj در طرابلس است که با حمایت ترکیه و قطر و ایتالیا — در حالی که جناح رقیب لیبی ارتش ملی به رهبری نظامی قدرتمند خلیفه Haftar توسط پشتیبانی روسیه و فرانسه و امارات متحده عربی و مصر است.

لیبی شده است در حالت آشفتگی از بیمارستانها در حال تمام شدن و قتل دیرین دیکتاتور معمر قذافی در قیام ناتو مورد حمایت در سال 2011 و تبدیل به یک میدان نبرد برای پروکسی نیروهای.

DW ویراستاران ارسال یک انتخاب از روز را سخت خبر و با کیفیت از ویژگی های روزنامه نگاری. ثبت نام در اینجا.

mmc/se (AFP “رویترز” dpa)

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de