لیبی جنگ: شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه آتش بس

هفته بعد از مذاکره رهبران بین المللی باید به تصویب توافق نامه ای خواستار پایان دادن به دخالت خارجی در جنگ در لیبی است. آلمان Heiko Maas گفت: این قطعنامه نشان دهنده یک “گام بزرگ به جلو است.”

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نیویورک به تصویب یک قطعنامه خواستار “آتش بس پایدار” در لیبی در حال جنگ است.

این قطعنامه را تایید تعهدات بین المللی رهبران در طول یک نشست در برلین در ژانویه 19, از جمله تایید سازمان ملل متحد تحریم تسلیحاتی بین المللی و پایان دادن به دخالت در درگیری های نظامی و پشتیبانی از گروه های مخالف.

متنی که پیش نویس توسط انگلستان تصویب شد با 14 رای از 15 از جمله آلمان. روسیه از شورای امنیت حق وتو-دارای حق اعمال قدرت ممتنع. این قطعنامه خواستار ادامه مذاکرات میان دو جناح در ژنو تحت نظارت سازمان ملل متحد.

وزیر امور خارجه آلمان Heiko Maas گفت: روز شنبه در برلین که جامعه بین المللی باید به شورای امنیت تصمیم جدی و احترام تحریم تسلیحاتی را در تمامیت آن.

“ما یک گام بزرگ به جلو در جهت حل لیبی جنگ” گفت: Maas. “نتایج برلین لیبی کنفرانس در حال حاضر الزام آور برای همه طرف.”

بیشتر بخوانید: لیبی در نبرد طرابلس — آنچه شما باید بدانید

این قطعنامه با هدف پایان دادن به جنگ بین یک سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده دولت به رهبری نخست وزیر Fayez al-Serraj مستقر در پایتخت طرابلس و نیروهای در شرق لیبی وفادار به شورشی فرمانده نظامی خلیفه Haftar و خودخوانده لیبی ارتش ملی (LNA).

این LNA راه اندازی یک حمله در ماه آوریل 2019 را به طرابلس اما برگزار شده است و از مرکز شهرستان. یک آتش بس شکننده در محل بوده است از ژانویه, اما درگیری های پراکنده به طور منظم رخ می دهد در نزدیکی پایتخت است.

بین المللی اختلافات در لیبی

این قطعنامه سازمان ملل متحد مورد بحث قرار گرفت برای هفته نشان از عمیق بین المللی بخش های مربوط به جنگ است. لیبی فرو رفته در خونین جنگ قدرت پس از ناتو حمایت سرنگونی دیکتاتور قدرتمند Moammar Gadhafi در سال 2011.

روز یکشنبه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ, Maas رود که میزبان حدود یک دوجین وزرای خارجه شرکت کننده در اجلاس برلین.

“در حال حاضر زمان به استخر تمام تلاش به سمت یک راه حل سیاسی برای لیبی گفت:” Maas.

سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده دولت توافق ملی (GNA) در طرابلس نیز مورد حمایت ترکیه است که به تازگی با ارسال هزاران نفر از سربازان برای کمک به دفاع از سرمایه است.

این LNA که کنترل زیادی از جنوب و شرق کشور است که با حمایت مصر و امارات متحده عربی و روسیه است.

بیشتر بخوانید: لیبی: آیا ترکیه به سوریه مزدوران یک تهدید جدید?

کشته

روسیه متهم شده است که توسط ایالات متحده و GNA از ارسال هزاران نفر از مزدوران به لیبی برای حمایت از Haftar و LNA.

در فوریه 5, روسیه مسدود شده, پیش نویس متن قطعنامه شورای امنیت بیش از گنجاندن کلمه “مزدور” در متن نشان می دهد به جای “تروریست خارجی مبارزان است.” تغییرات پذیرفته نشده بودند در متن نهایی.

“ما شک و تردید جدی است که در قالب آن بود که پیش نویس این قطعنامه کمک خواهد کرد به هر نوع راه حل” مسکو در سازمان ملل واسیلی Nebenzia گفت.

wmr/اس ام اس (AFP, dpa, AP)

DW می فرستد یک انتخاب روز اخبار و ویژگی های. ثبت نام در اینجا.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.dehec.su

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>