حمله به خبرنگاران و خاموش کردن دو ایستگاه رادیویی در گامبیا را به یاد روزنامه نگاران از تاریکی روز از یحیی Jammeh. رئيس جمهور آدما بارو reneging بر تعهد خود به حمایت از مطبوعات و آزادی ؟

زمانی که رئیس جمهور آدما بارو بود که به طور رسمی سوگند یاد کرد در فوریه 18, 2017, او گفت: تشویق جمعیت که پر بود از استقلال ورزشگاه در نزدیکی پایتخت بانجول: “این یک پیروزی برای دموکراسی است.” اقیانوس منجمد شمالی با اشاره به پیروزی خود را بیش از دیرین حاکم یحیی Jammeh که اقیانوس منجمد شمالی را شکست داد و در دسامبر 2016 انتخابات. در سخنرانی مراسم تحلیف خود, Barrow وعده داده شده برای آزادی زندانیان سیاسی و بهبود آزادی مطبوعات.

“گامبیا است برای همیشه لطفا برای تغییر. مردم به طور کامل آگاه است که آنها می توانند یک دولت در اتاق و همچنین حذف آن” بارو اعلام کرد در مقابل دعوت سران دولت و هزاران نفر از طرفداران. او همچنین قول داد برای ماندن در دفتر تنها برای مدت سه سال به عنوان بخشی از توافق با ائتلاف که مورد حمایت او در انتخابات.

پس از قدرت گرفتن رئیس جمهور اقیانوس منجمد شمالی آغاز کرده و در چندین اصلاحات که شامل آزادی مطبوعات. روزنامه نگاران احساس امن و رایگان برای تمرین بدون ترس و ارعاب. آنها به راحتی می تواند دسترسی به اطلاعات و انجام مصاحبه با مقامات دولت DW خبرنگار در گامبیا عمر Wally حتی انجام یک مصاحبه اختصاصی با رئیس جمهور.

شکر و تخم مرغ در کیک رسید که 2019 گزارشگران بدون مرز در فهرست آزادی مطبوعات رتبه گامبیا در 92 موقعیت از 180 ملل پرش از 30 مکان در سال گذشته شاخص .

بارو U-turn

اما در ژانویه 26, صدها نفر از Gambians بیرون آمد و به اعتراض بارو تصمیم به ماندن به عنوان رئیس جمهور برای مدت پنج سال به جای سه او قبلا وعده داده شده است. 3 سال JOTNA به عنوان جنبش نام دارد خواستار آن شد که بارو استعفا دهد. به زودی پس از بارو دولت ممنوع جنبش اعتراضی آن را متهم به براندازی و خشونت و فعالیت های غیر قانونی.

Gambia Protest gegen Präsident Adama Barrow, Rücktrittsforderung (DW/O. Wally)

یک بخش از Gambians ناراضی است در مورد رئیس جمهور بارو تصمیم به ماندن برای مدت پنج سال

گامبیا مطبوعاتی اتحادیه گفت: حوادث گذشته پنج روز را نقش برآب هر گونه امید که گامبیا تحت ریاست جمهوری آدما بارو شد تبدیل شدن به یک مدل برای مطبوعات و آزادی مطبوعات. “زمانی که دولت جدید به قدرت رسید آن وعده داده شده که نه تنها احترام آزادی مطبوعات بلکه به آن را جشن می گیرند” کلانتر Bajong رئیس جمهور گامبیا مطبوعاتی اتحادیه (GPU) گفت: DW.

“بسیاری از ما امیدوار بودیم که ما در مسیر رسیدن به آن است. اما یکشنبه گذشته دیدیم که چگونه روزنامه نگاران مورد حمله قرار گرفتند و رادیو و ایستگاه های خودسرانه تعطیل و به طور غیر قانونی اشغال شده توسط پلیس مسلح و روزنامه نگاران کار وجود دارد بازداشت” Bojang گفت. او هشدار داد که آنچه اتفاق افتاد “یک گام بزرگ رو به عقب برای یک کشور که از دو دهه دیکتاتوری توسط حملات سیستماتیک در مطبوعات و آزادی مطبوعات.”

Gambia Protest gegen Präsident Adama Barrow, Rücktrittsforderung (DW/O. Wally)

یک بخش از Gambians ناراضی است در مورد رئیس جمهور بارو تصمیم به ماندن برای مدت پنج سال

آزادی مطبوعات در معرض خطر

یکشنبه گذشته حدود ده افسر پلیس یورش برده و خانه دیجیتال FM و دستور داد که ایستگاه رادیویی برای جلوگیری از پخش با اثر فوری. افسران دستگیر ایستگاه مدیر Pa Modou Bojang و او را بازداشت. Bojang شد منتشر شده در پنج شنبه, فوریه 28, پس از GPU و سایر گروه های حقوق بشر خواستار آزادی او. پادشاه FM نیز دستور به تعطیل. دولت را متهم به دو ایستگاه های رادیویی از تحریک به خشونت و پخش ضد بارو اعتراض.

Lamin Jahateh یک Gambian روزنامه نگار در بانجول گفت: او را دیدم کمی تفاوت در زمان آزادی مطبوعات وضعیت در مقایسه با زمانی که به آن تحت Jammeh حکومت. “مثل آن بود که در آن روزها روزنامه نگاران در حال حاضر حمله توسط دولت و نیروهای امنیتی با آشکار مصونیت از مجازات حتی اگر تقریبا در تمام موارد از حمله به روزنامه نگاران گزارش شده به دفتر بازرس کل پلیس (IGP),” Jahateh گفت: DW.

“از آنجا که دولت مقصر احزاب سیاسی هستند جسارت به نیز به آزار روزنامه نگاران که در آن آنها را قبول ندارند با این پوشش که روزنامه نگار. این وضعیت به عنوان وحشتناک به عنوان آن بود” Jahateh گفت.

دوران سخت برای Gambian روزنامه نگاران

با توجه به GPU جمهور Bajong اگر آخرین حوادث که هر چیزی به رفتن newsmen و زنان در گامبیا باید بریس خود را برای دوران سخت پیش رو: “من گیج شده توسط این واقعیت است که مقامات می تواند ارسال مسلح پلیس برای دستگیری روزنامه نگاران نزدیک خود را از ایستگاه های رادیویی و به طور غیر قانونی اشغال دفاتر خود” Bajong گفت.

“هیچ خبرنگار و یا رسانه های خانه امن است دیگر.”

برای Jahateh راه رو به جلو برای روزنامه نگاران است که هوشیار باشند و آگاه باشند که این روز از دیکتاتوری و رسانه های خشونت هنوز بیش از. “در زمان هایی از این روزنامه نگاران باید متحد برای حفظ روح اتحادیهی چنین است که هنگامی که هر یک از روزنامه نگاران و رسانه های خانه لمس است همه دیگران را می توان در آغوش در همبستگی” Jahateh گفت.

Gambia Ex President Yahya Jammeh (picture-alliance/dpa/Taiwan Press Office)

برخی از خبرنگاران را تشبیه به سرکوب رسانه ها به روزهای سابق حاکم یحیی Jammeh

Bajong سرزنش زمان سرکوب مطبوعات در مظاهر قدرت. “رئیس جمهور و حلقه درونی خود را ثبت می شوند برای اعتقاد را فشار دهید برای تغییر دولت و پایان دادن به دیکتاتوری” Bajong گفت:, و اضافه کرد که یک بار آنها [Gambian رهبران] شروع به مصرف برق آنها شروع به انجام دقیقا آنچه آنها را محکوم کرد و مبارزه در برابر در طول رژیم سابق. “پیر شراب در بطری جدید.”

Bajong نام در Gambian دولت به آن احترام ملی و تعهدات بین المللی در رابطه با آزادی مطبوعات. او همچنین خواست رسانه برادری به هم ایستاده شانه به شانه و مبارزه با هر گونه حمله به روزنامه نگاران و رسانه ها.

عمر خوب در بانجول کمک به این مقاله است.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de