عمل بای پس معده مختص چه کسانیست؟

عمل بای پس معده مختص افراد خاصی نیست و هر فرد به اختیار خودش می تواند این عمل را انجام بدهد. اما بعضی از افراد

توسط PATRIS-FUN در 23 مرداد 1400

عمل بای پس معده مختص افراد خاصی نیست و هر فرد به اختیار خودش می تواند این عمل را انجام بدهد. اما بعضی از افراد هستند که این عمل برای آن ها بهتر است و گاهی ضروری می باشد. در ادامه به افرادی که این عمل برای آن ها بهتر است، پرداخته شده است:
الف) افرادی که اضافه وزن بسیار زیادی دارند و در دسته ی افراد بسیار چاق قرار می گیرند. یکی از معیار های این موضوع، شاخص توده بدنی می باشد. اگر شاخص توده بدنی فردی بالا تر از 40 باشد، این فرد در دسته ی افراد بسیار چاق قرار می گیرد و بهتر است تا عمل بای پس معده را انجام بدهد. این افراد اضافه وزن بالایی دارند و با عمل بای پس معده می توانند در زمانی کوتاه لاغر شده و زندگی آسوده تری داشته باشند.
ب) افرادی که به دلیل چاق بودن و اضافه وزن، مبتلا به بیماری شده اند؛ می توانند با عمل بای پس معده به وزن ایده آل برسند و لاغر بشوند. در واقع می توان گفت اگر فردی چاق باشد و به عبارتی دیگر شاخص توده بدنی این فرد بالا تر از 35 باشد، همچنین به دلیل این اضافه وزن به بیماری مبتلا شده باشد، می تواند با عمل بای پس معده وزن خودش را کم تر بکند و همچنین بیماری ها را درمان کرده و آسایش را به زندگی خود برگرداند.

جهت محاسبه bmi بر اساس سن اینجا کلیک کنید.

برخی از بیماری هایی که بر اثر چاقی ایجاد می شوند، فشار خون بالا و دیابت نوع دو می باشد که بسیاری از افرادی که اضافه وزن دارند، به این بیماری های مبتلا هستند. افرادی که به دلیل اضافه وزن و چاقی به این بیماری ها مبتلا شده اند، می توانند با انجام دادن عمل بای پس معده، هم به وزن ایده آل برسند و هم بیماری خود را از بین ببرند.
ج) افرادی نیز هستند که انواع روش ها را برای لاغر شدن امتحان می کنند و هیچ نتیجه ای نمی گیرند. این افراد روش های مختلفی مانند ورزش کردن، رژیم گرفتن و انواع دارو ها را امتحان می کنند و هیچ تغییری در وزنشان ایجاد نمی شود. عمل بای پس معده راه مناسبی برای این گونه افراد می باشد که وزن خود را کاهش بدهند و به تناسب اندام برسند. عمل بای پس معده راهی مطمئن و سریع برای کاهش وزن این افراد می باشد. در نتیجه افرادی که نتیجه ای از روش های دیگر نگرفته اند، این روش را انتخاب می کنند و وزن خود را با استفاده از عمل بای پس معده کاهش می دهند. برخی از افراد نیز هستند که می خواهند به سرعت وزن خود را کاهش دهند و نمی خواهند ماه ها برای کاهش وزن خود صبر بکنند و وقت خود را صرف ورزش کردن و رژیم گرفتن بنمایند. در نتیجه این افراد روی به استفاده از عمل بای پس معده می آورند و خودشان را به تیغ جراحی می سپارند و وزنشان را به محدوده ایده آل می رسانند.

عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟


قبل از هر چیزی باید بدانیم که هدف این عمل چیست. هدف از انجام این عمل این است که بدون این که جراحی سنگینی بر روی معده انجام بشود، حجم معده کم تر شده و همچنین به میزان طبیعی جذب مواد غذایی لازم برای بدن آسیبی نرسد. در واقع هدف عمل بای پس معده، کاهش حجم معده تا اندازه ای است که مواد غذایی اضافی جذب بدن نشوند و از این طریق وزن کاهش یابد. نحوه ی انجام عمل در ادامه بررسی شده است.
محل اتصال معده به مری توسط دریچه ای احاطه شده است که مواد غذایی از این دریچه عبور کرده و از مری به معده وارد می شوند. به این دریچه، دریچه کاردیا گفته می شود. در عمل بای پس معده، معده را به دو بخش نا مساوی تقسیم می کنند که بخش بزرگ تر همان بخشی است که بای پس می شود و از روند تحویل و هضم غذا کنار می رود. در واقع از بخش زیرین کاردیا، برشی در معده زده می شود و این برش دور تا دور معده را شامل می شود و معده را به دو بخش بزرگ و کوچک تبدیل می کند. بخش بزرگ معده در پایی قرار دارد که با استفاده از استاپلر که یک نوع منگنه از جنس بافت می باشد، دوخته می شود. در نهایت معده ی فرد به دو بخش تقسیم شده است که بخش بالا شبیه یک کیسه ی کوچک است و معده ی جدید فرد را تشکیل می دهد. به همین دلیل معده ی فرد کوچک تر می شود و بخش بالایی معده در بدن فعالیت می کند.
هم اکنون در این روش بیمار دارای دو معده می باشد. یکی از معده ها که کوچک تر از دیگری است، در بخش بالایی قرار دارد و در سیستم گوارشی بدن فعالیت می کند و غذا از مری به این قسمت وارد می شود. معده ی دوم که در بخش پایینی قرار دارد و بزرگ تر است، از سیستم گوارشی خارج شده است و فقط به روده ی کوچک متصل می باشد. مواد غذایی به این بخش از معده وارد نمی شوند و با متصل نمودن روده به معده ی اول که کوچک تر است، این بخش از معده کاملا از سیستم گوارشی حذف می شود. به همین دلیل به این بخش از معده، بای پس گفته می شود. به عبارتی بخش بزرگ تر معده از دور خارج می شودو یک راه میان بر جای آن را می گیرد.
بعد از جدا کردن معده، نوبت به متصل ساختن روده ی باریک به معده ی جدید می رسد. در این قسمت از کار، ابتدای روده ی کوچک بریده می شود و سر آن به انتهای معده ی جدید متصل می شود تا غذا مستقیما به روده ی کوچک وارد شده و سریعا دفع شود.
این کار باعث می شود تا معده کوچک تر شود. در نتیجه فرد غذای بسیار کم تری می خورد و وزنش کاهش می یابد. همچنین با وصل شدن معده به روده ی کوچک، مواد غذایی اضافی مستقیما به روده ی کوچک منتقل می شوند و در نهایت دفع می شوند. البته به دلیل این که معده به روده متصل شده است، در روده نیز عملیات جذب کردن مواد مغذی مورد نیاز بدن، انجام می شود و بعد از آن مواد غذایی اضافی دفع شده و به شکل چربی در بدن ذخیره نمی شوند. تمام این موارد منجر به لاغری و کاهش وزن می شود.

منبع :
https://drsalimiclinic.com/%D8%B9%D9%85%D9%84-%D8%A8%D8%A7%D9%8A-%D9%BE%D8%B3-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%87-%DA%86%D9%8A%D8%B3%D8%AA/

آخرین مطالب