ضایعات چیست - تفاوت ضایعات و زائدات- منابع تامین ضایعات

به تولیدات معیوب و ضایعات چدنی و فولادی غیرقابل مصرف، آهن قراضه یا scrap گویند. یکی از مهمترین منبع فلزی جهت ک

توسط PATRIS-FUN در 28 اردیبهشت 1400

به تولیدات معیوب و ضایعات چدنی و فولادی غیرقابل مصرف، آهن قراضه یا scrap گویند. یکی از مهمترین منبع فلزی جهت کوره قوس الکتریکی قراضه ها می باشند، به این قراضه ها، ضایعات آهن گویند، به عبارتی دیگر به موادی که بازیافت پذیر باشند ضایعات گفته می شود، در کل به مواد دور ریخته شده در صنایع ساختمانی و حتی خودرو سازی که قابلت بازیافت را داشته باشد جزء ضایعات می باشد.

ضایعات آهن حاصل  از محل دورریز ضایعات خطوط تولید فولاد سازی ها, ضایعات صنایع تولیدی, محصولات فولادی باز گشتی, خودروسازی, پرس کاری , کارخانجات لوازم خانگی , بسته بندی مواد غذایی, ضایعات فلزی حاصل از لوازم خانگی , ضایعات اماکن عمومی ,  محصولات فولادی , پرس کاری ها ,کشتی سازی ها, ضایعات ریل راه آهن , دور ریخته های صنایع ساختمانی  می باشد.

 

در بازیافت ضایعات آهن اجزائی از نخاله های ساختمانی نظیر بلوک های شکسته و آجر باید جدا شوند و یا دفع شوند، اما ضایعات دیگری نیز وجود دارد که قابل بازیافت هستند مانند پسماند های چدنی، آهنی، مسی، آلومینیومی و… که قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارند که می توان از آن ها به عنوان ماده اولیه استفاده کرد.

 

منابع

آهن قراضه از محل دورریز فلزی حاصل از لوازم خانگی و بسته‌بندی مواد غذایی، ضایعات اماکن عمومی، ضایعات صنایع تولیدی و محصولات فولادی و برگشتی ضایعات حاصل از خطوط تولید فولادسازی‌ها، خودروسازی‌ها، پرس‌کاری‌ها، لوازم خانگی‌ سازی‌ها، کشتی‌سازی‌ها، ماشین‌سازی‌ها، قطعه‌سازی‌ها، دکل‌های انتقال نیرو، راه‌آهن، صنایع نفت و پتروشیمی، صنایع کارخانجات سیمان، سدسازی‌ها، پل‌سازی، تاسیسات از هر قبیل، صنایع ماشین‌آلات کشاورزی، آهنگری و ریخته‌گری، آهن‌آلات به جا مانده از خرابی سیل و زلزله، تخریب خانه کلنگی، دمونتاژ کشتی‌ها و واگن‌ قطارها و بازسازی خطوط ریل راه‌آهن و ماشین‌آلات راه‌سازی و انواع خودروهای از رده خارج و بازسازی خطوط تولید تامین می‌شود.

 

کاربرد

ضایعات آهن یا آهن قراضه، با بازیافت خود در اقتصاد و محیط زیست کاربرد دارند. این بدین معناست که ابزارهای تولید شده باید به گونه ای ساخته شوند که به حالت بی مصرف درآمده و سپس بازیافت و تولید شوند و به شکل یک محصول نهایی و جدید تبدیل گردند.

 

ضایعات محصول

به واحد هایی می گویند که با استاندارد های تولید محصول مطابقت نداشته و از فرآیند تولید کنار گذاشته یا به عنوان قراضه فروخته می شود . ضایعات محصول ممکن است بیرون ریخته شوند و یا به عنوان قسمتی از مواد اولیه تولید همان محصول یا دیگر محصولات بکار روند. آن مقدار یا تعداد از ضایعات محصول که انتظار می رود در شرایط عادی و موثر تولید به وجود آیند و قابل کنترل نیستند, ضایعات عادی محصول به شمار می روند .

 

تفاوت ضایعات و زائدات

حتما تا کنون کلمه ضایعات و همچنین زائدات به گوشتان خورده است که در خیلی از جاها این دو را به اشتباه باهم دیگر یکی می کنند اگر بخواهیم تعریف درستی از ضایعات داشته باشیم در واقع باید بگوییم که استاندارد هایی که برای یک محصول در نظر گرفته می شوند وقتی با خروجی آن مطابقتی و تطبیقی نداشته باشند از آن فرآیند خارج می شوند که آن ها را با نام ضایعات و یا قراضه می شناسند.

آخرین مطالب