تعریف پزشکی داروسازی

داروخانه: مکانی است که داروهای نسخه ای در آن فروخته می شوند. داروخانه به طور مداوم تحت نظارت داروساز مجاز است.

بیماری التهابی روده (IBD) به دو بیماری یا بیماری مزمن متفاوت مربوط است: بیماری کرون و کولیت اولسراتیو. هر دو بیماری عبارتند از التهاب دیواره روده یا روده – از این رو نام – منجر به روده ای که ملتهب ، متورم شده و باعث ایجاد زخم می شود. التهاب و عواقب آن در بیماری کرون و کولیت اولسراتیو متفاوت است. التهاب منجر به درجات مختلفی از ناراحتی شکمی ، اسهال و خونریزی روده می شود. هر دو بیماری می توانند منجر به مشکلات گوارشی جدی شوند.

انواع IBD: بیماری کرون
در بیماری کرون ، التهاب شامل کل دیواره روده ، حتی بخش های عمیق تر است.
در بیماری کرون ، التهاب شامل کل دیواره روده ، حتی بخش های عمیق تر است. ممكن است هر قسمت از دستگاه گوارش را از دهان گرفته تا روده بزرگ ، روده بزرگ و مقعد را درگیر كند ، اگرچه روده كوچك ، به ویژه ایلئوم ، شایعترین عضو درگیر روده بزرگ به عنوان بزرگترین عضو درگیر در روده بزرگ است. یکی از ویژگی های بیماری کرون این است که درگیری روده ممکن است ناپیوسته باشد ، یعنی ممکن است چندین ناحیه ملتهب باشد اما بخش های مداخله ای ممکن است طبیعی باشد.

انواع IBD: کولیت اولسراتیو
برخلاف بیماری کرون ، در کولیت اولسراتیو ، التهاب فقط لایه های سطحی دیواره روده را درگیر می کند.
برخلاف بیماری کرون ، در کولیت اولسراتیو ، التهاب تنها شامل لایه های سطحی دیواره روده ، روده داخلی است. درگیری بدون محدودیت در ناحیه روده بزرگ و روده محدود است. التهاب ممکن است به راست روده محدود شود (به آن پروکتیت اولسراتیو گفته می شود) ، اما معمولاً مسافت های متغیر گسترده تری را درگیر می کند تا روده بزرگ سیگموئید ، نزولی ، عرضی و صعودی روده را درگیر کند.

علائم IBD
اگرچه علائم بیماری کرون و کولیت اولسراتیو مشابه هستند ، اما یکسان نیستند.
اگرچه علائم بیماری کرون و کولیت اولسراتیو مشابه هستند ، اما یکسان نیستند. درد شکم و اسهال در هر دو بیماری مشترک است از جمله کاهش وزن و تب. کولیت اولسراتیو به دلیل فرسایش گسترده در اثر التهاب رگ های خونی که لایه روده بزرگ روده را تشکیل می دهند ، با خونریزی بیشتر همراه است. از طرف دیگر علائم انسداد روده (درد ، تهوع و استفراغ و شکم) در بیماری کرون شایع تر است زیرا تمام دیواره روده ملتهب است.

سایر علائم IBD داروخانه دکتر عباسی

تظاهرات IBD ممکن است در خارج از دستگاه گوارش رخ دهد.
تظاهرات IBD ممکن است در خارج از دستگاه گوارش رخ دهد. انواع مختلفی از بیماری های پوستی (اریتما ندوزوم ، pyoderma gangrenosum) دیده می شود که یووئیت است ، التهاب چشم است که می تواند بینایی را تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است آرتروز ، از جمله ساکرولیلیت لگن رخ دهد. جدی تر اما کمتر شایع تر کلانژیت اسکلروزان است ، التهاب مجاری صفرا که کبد را تخلیه می کند. اگرچه هر تظاهر می تواند در بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو رخ دهد ، به طور کلی ، هر تظاهر در یک یا بیماری دیگر شایع تر است. به عنوان مثال ، کولانژیت اسکلروزان در کولیت اولسراتیو بسیار بیشتر از بیماری کرون است.

چه عواملی باعث IBD می شود؟
آنچه مشخص است این است که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی منجر به التهاب مداوم بیشتر در روده می شود که به دلایلی کنترل نشده است.
علت IBD ناشناخته است. آنچه مشخص است این است که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی منجر به التهاب مداوم بیشتر در روده می شود که به دلایلی کنترل نشده است. ادامه التهاب منجر به تخریب موضعی روده و همچنین تظاهرات خارج از روده می شود. بنابراین ، درمان ها به سمت کنترل التهاب انجام می شود.

چه کسی می تواند IBD را دریافت کند؟
IBD در زنان و مردان به همان اندازه رخ می دهد.
IBD در زنان و مردان به همان اندازه رخ می دهد. اگرچه معمولاً در دوران نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شود ، اما ممکن است در مواقع دیگر حتی در بین نوزادان و افراد مسن بروز کند. مشاهدات اولیه انجام شد كه بستگان بیماران مبتلا به IBD تقریباً 10 برابر بیشتر از افراد مبتلا به IBD (معمولاً به همان نوع بیمار ، یعنی بیماری كرون یا کولیت اولسراتیو) مبتلا هستند. اگر بیمار دوقلو باشد ، دوقلوهای دیگر حتی احتمال ابتلا به IBD را دارند و دوقلوهای همسان احتمالاً IBD را حتی از دوقلوهای برادر به اشتراک می گذارند. IBD در بین قفقازها و مردم تبار یهودیان بیشتر دیده می شود.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>